Izzivi sodobnosti 2025: Fragmenti dovzetne mladine
Akademija za likovno umetnost in oblikovanje (UL ALUO) in Galerija Bažato vabita na drugo izdajo študentske razstave (lani sta sodelovali prvič), ki bo v okviru poletnega programa galerije predstavila izbrana dela študentk in študentov UL ALUO s smeri Slikarstvo, Kiparstvo in širše. Razstava z naslovom IZZIVI SODOBNOSTI: Fragmenti dovzetne mladine se odpre v četrtek, 3. julija 2024, ob 19.00, v prostorih Galerije Bažato, Dunajska 53, Ljubljana.
Umetnice in umetniki:
Janez Škrlec
Anja Kočar
Maks Jeriha
Lev Ambrož Okorn
Kristian Župan
Ema Isabela Mozoli
Leonarda Budak
Neža Turšič Šibenik
Sara Stevanović
Rene Ketiš
Emili Jenko
Lucija Laura Schwarzbartl
Lučka Žnidaršič
Ana Malnar
Mihael Fajt
Žiga Kelenc
Kuratorka in postavitev razstave: Maša Žekš, umetnostna zgodovinarka in likovna kritičarka
Koordinacija in postavitev razstave: prof. Marjan Gumilar, UL ALUO
Skupni imenovalec izbranih (instituciji zadovoljivih ali praviloma svežih, predvsem pa raznolikih) umetniških del na študentskih razstavah ostaja (včasih snobovska, v resnici pa nepotrebna) kuratorska zagonetka. Izzivi sodobnosti, ki z gotovostjo vedno obstajajo, so namreč po naravi vedno aktualni. Določajo jih nevidni zidovi akademske mreže, prepredene s kolegialnostjo, številnimi pedagoškimi pristopi, specifikami prostora, birokracijo in liberalnim duhom časa. Tako v dobesednem smislu kot tudi v odnosu do razstavnega cikla galerije se pri vsakem od razstavljajočih umetnic in umetnikov izzivi sodobnosti izražajo in v procesu interpretacije publike razdajajo po svoje, igrivo, odločno ali mimogrede, razuzdano vsevprek. Pričakovana rdeča nit ali tako imenovani skupni imenovalec je (razen provenience in mogoče materialov) obsojen na akt sprejemanja ”prisilne” odločitve, ki se v sferi medsebojnih navezav, odmevov mentorstev in določljivih likovnih vzgibov skoraj vedno izvede post festum.
Umetniška dela na razstavi zaznamuje potreba po varnem prostoru, iskrenosti, svobodi gibanja in mišljenja. Navdaja jih pridih vsebinske in likovne temačnosti, v njih se skriva žanrska subverzija, obskurnost, grotesknost, upor, zajebancija, zvit humor in strah, dvoumnosti psiholoških stanj in sramu, občutki nelagodja, vaginalne tekočine, sprevržene fantazije, spreminjajoči se odnosi, fluidne identitete, občutki varnosti v kolektivni povezanosti, razmerja med prisotnostjo in odsotnostjo entitet, utopija dotika, nadrealistične mase podob, prelisičena eksistenca… Spričo brezskrbne ustvarjalnosti in mladostniškega poguma umetniške prakse študentk odlikujejo pristnost, lastna intimnost, izpovednost in avtopoetika. Te v odnosu do širše, že uveljavljene umetniške scene pri nas ob nedoumljivih bizarnostih aktualnega časa ostajajo relevantne, nič kaj plehke ali pretirano pocukrane; gledalčev pogled privabljajo mišičasti dojenčki, srhljivi portreti, dokumentacija ateljejskega dogajanja na akademiji, podobe punk koncerta, najlonske kompozicije, črne gmote, genitalije, klobuki, amorfni skupki in mrtvi golobi.
Razstava vključuje umetniška dela klasičnih slikarskih tehnik, fotografij, risb, plastik, kolažev, mešanih tehnik, tekstilne instalacije in asemblaža. Dela pospremi kreativno razmišljanje o mediju in njegovi razsežni vlogi, nekatere projekte pa določa tudi predhodno nadgrajevanje skozi interaktivne performanse, video instalacije, eksperimentiranje z različnimi materiali in posluževanje apropriacij podob, vključevanje readymade-ov in zadostna mera samoreferenciranja.
Pričakovano je, da so izzivi sodobnosti pri mladih umetnikih vezani na specifična likovna izhodišča, predelano teorijo, lastne študijske usmeritve in videz obdajajoče vizualne krajine. Nezanemarljiva pa je tudi izredno kruta, nestabilna, abnormalna, nepredvidljiva, predvsem nič kaj ugodna družbeno-politična globalna shema, ki taisto sodobnost v očeh mladih zaznamuje na način ponotranjene negotovosti, anksioznosti, apatičnosti, jeze. Presek izbrane aktualne produkcije študentk in študentov ALUO nikdar ni zgolj pregled likovnega stanja na domači akademiji, pač pa tudi fragment zrcalca sveta s strani dovzetne in nadarjene mladine.
Maša Žekš
Razstava bo na ogled do 23. julija 2025.